krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Cestování se psy, kočkami a ostatními mazlíčky
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

1.Výběr zvířete.
Podle čeho bychom měli vybírat zvířátko do naší domácnosti?


Výběr domácího mazlíčka závisí na požadavcích nového majitele. Jde-li o kamaráda pro malé děti, je potřeba zvážit, zda si pořídit pejska, který s vámi může být i více než 15let. Další možností je některý z drobných savců, například zakrslý králík, morče, je možné začít i s andulkou. Péče o ně je, z hlediska časového vytížení, snazší a umožní dětem nejen si vytvořit ke zvířátkům vztah, ale i naučit se povinnosti spojené s jejich chovem. Jiné je to u sportovně založených a zkušených chovatelů.

Proč je správný výběr zvířátka důležitý?

Je potřeba zvážit časovou náročnost i finanční náklady spojené s pořízením zvířátka, jeho krmením, poplatky, zdravotní péčí. Dalším důležitým faktorem hrajícím roli ve správném výběru je budoucí bydliště a role mazlíčka. Jestli bude v bytě, rodinném domě či na zahradě, zda chceme hlídače objektu nebo kamaráda pro děti.

Jak je to s očkováním? Musím s každým druhem zvířátka chodit k veterináři?

Pořídíme-li si nového pejska, kočku, zakrslého králíka či například fretku, je vhodné s nimi navštívit veterináře, nechat je prohlédnout za účelem vyloučení zdravotních problémů a popřípadě zkonzultovat, jaká očkování a další preventivní opatření je třeba provést. U dalších druhů zvířat můžeme informace ohledně chovu a očkování čerpat z kvalitní literatury či od zkušených chovatelů.

Když si chci pořídit zvířátko, musím mít povolení od sousedů?

Povolení od sousedů není potřebné, ale je nutné zabezpečit, aby váš mazlíček neobtěžoval okolí, nepoškozoval cizí majetek, nikoho neohrožoval a aby se dodržovala ustanovení místní obecní vyhlášky. Psům je nutné opatřit vodítko s náhubkem a nenechávat je venku bez dozoru. Ne každý v našem okolí má ke zvířatům srdečný vztah, což je potřeba respektovat.

Kde bychom si měli zvířátka vybírat – zverimexy, chovatelé, útulky?

U nás je tradicí nakupovat především akvarijní rybičky, drobné savce, papoušky či plazy ve zverimexech. Je však možné vyhledat kontakt na specializované chovatele, navštívit výstavy či burzy s exotickými zvířaty, kde vám poradí s výběrem a dalším chovem. Máte-li zájem o psa, se kterým byste chtěli absolvovat výcvik či nějakou výstavu, je ideální domluvit se na chovné stanici a pořídit si ho zde. Chovatel vám totiž poradí a dá informace ohledně specifik vybraného plemene, uvidíte jeho rodiče i sourozence. Pro výběr psa z útulku vás může motivovat dobrý pocit, že novému kamarádovi poskytnete nový, lepší domov a že mu zpříjemníte další chvíle jeho života. Je však třeba počítat s tím, že pejsek mohl prožít negativní zkušenosti s lidmi a jeho výchova může být o to složitější.

Příkladové situace – jakého domácího mazlíčka byste doporučil – mladé rodině s malými dětmi, bydlící v rodinném domě? Rodině starších manželů bydlících ve větším bytě? Bezdětné osobě z města?

Výběr vhodného zvířátka je velmi individuální, nelze doporučit vhodné zvíře pouze dle věku majitele či budoucího domova zvířátka. Pro aktivní lidi je možné vybrat některé ze středních a větších plemen psů. Je velké množství aktivit, které je možné se psem provádět, například výcvik služebních, záchranářských, vodících, loveckých psů, dog-trekking, agility, flyball, tanec se psy, dostihy chrtů. Chovatelé věnující se těmto aktivitám mívají psy velmi dobře vycvičeny, bez projevů agresivity vůči lidem. Pro lidi žijící samostatně, pracovně velmi vytížené, zvláště pro ženy jsou vhodné kočky. Jsou přítulné a vám odpadají starosti s venčením a výcvikem. Například terarijní zvířata si častěji pořizuje mladší generace. Na druhou stranu někteří lidé ve vyšším věku umožní příjemné dožití staršímu pejskovi z útulku, vědomi si negativ stáří.

2.Oblečky.
Je podle Vás vhodné psy v zimě oblékat? Kdy - při jakých klimatických podmínkách a u jakých ras je to vhodné?

Vhodné je používání psích oblečků u krátkosrstých anebo bezsrstých plemen chovaných převážně v bytě. Přechod z vytopené místnosti do sychravého, deštivého a větrného počasí může být příčinou prochlazení. Naopak například služební, lovecká a severská plemena chovaná venku, s hustou srstí přizpůsobenou zimním podmínkám, se na zimní dny těší a i pěkným módním oblečkem bychom jim moc radosti neudělali. Pro ně bude dostačující zajistit možnost úkrytu před deštěm a větrem.

Co Vy, coby odborník, říkáte na tento trend - oblékání psů?

Ve spoustě domácností, zvláště v městské populaci, se pes stal naším blízkým společníkem a členem rodiny. Přizpůsobil se našemu životnímu stylu, doprovází nás při velkém spektru sportovních aktivit, slouží jako pracovní pes, někdy je pouze kamarádem do společnosti anebo s páníčkem polehává na pohovce a nevměšuje se mu do politických či sportovních televizních komentářů. Používání oblečků se stalo již samozřejmostí, je však důležité je vhodně vybrat pro provozovanou aktivitu. Ve většině případů stačí obleček lehký, nepromokavý, dostatečně chránicí před větrem. V kombinaci s reflexními nášivkami psa chrání i před jiným typem nebezpečí. Střih, zbarvení a případné doplňky oblečku již záleží na páníčkovi.

Ošetřovat v zimě psům tlapky a čumák? Jakým způsobem, poradíte prosím?

Na tlapky, popřípadě čenich, se používají speciální krémy na bázi vazelín a vosků. Budeme-li se pohybovat na zmrzlém sněhu, posolených komunikacích a v létě na rozehřátém asfaltu, tak je vhodné krém na tlapky natřít před i po návratu z procházky. Má-li náš pes dlouhou srst v meziprstí, tak ji vystříhat, sníh se bude méně nalepovat a předejde se omrzlinám. U saňových psů překonávajících dlouhé vzdálenosti při soutěžích se nasazují kožené botičky.

Může se i pes v zimě třeba nachladit podobně jako člověk?

Častým problémem je po promoknutí v kombinaci s větrem velmi nepříjemné prochlazení zad. Může však dojít i k zánětu močových cest, popřípadě při hltání sněhu anebo delším běhu v mrazu k onemocnění horních cest dýchacích.

Na co si při venčení psa v několikastupňových mrazech dávat pozor hlavně? Co dodržovat?

Při delším pobytu ve vysokém mrazu bývají zasaženy okrajové části těla - ušní boltce, konec ocasu, prsty anebo šourek u samců. Dojde-li k omrznutí, je nutné postižená místa rozehřát vlažnou vodou a aplikovat vazelínu. V jasném počasí však psi mrazy zvládají dobře. Jsou-li chováni venku, tak je potřeba, vzhledem k rychlému zamrzání, pohlídat častou výměnu vody. Nejzrádnější jsou ovšem teploty okolo bodu mrazu, doprovázené mrholením, deštěm, padáním mokrého sněhu a hlavně větrem. Zvlhne-li srst, dochází velmi rychle ke ztrátě tělesného tepla, proto je potřeba srst rychle vysušit a pejska dopravit do tepla.

3. Otravy.
Jak se otrava u psa projevuje? Jak ji můžeme poznat?

U zvířat mají příznaky otrav odlišné projevy podle typu přijmutého jedu. Po pozření návnady na hlodavce s obsahem kumarinových derivátů se příznaky objevují s odstupem několika dní. Nastupuje samovolné krvácení z tělních otvorů, objevuje se dehtovitá stolice, dochází k výrazné slabosti a zkolabování. Při příjmu jedu k hubení slimáků se objeví křeče a přehřátí s následným dechovým selháním během několika desítek minut až hodin v závislosti na množství pozřeného jedu. Po otravě insekticidy nastupuje intenzivní slinění, zvracení, bolest břicha, křeče. Typickým příznakem je zúžení očních zorniček. Všechny tyto typy otrav končí bez adekvátní léčby úhynem. V domácích podmínkách hned po pozření jedu je vhodné podat medicinální uhlí, minimálně 2 tbl na kilogram živé hmotnosti a následně vyvolat zvracení, je možné použít 3% peroxid vodíku - 1 čajovou lžičku na 5 kilogramů živé váhy, popřípadě slanou vodu. V případě pozření silně dráždivých látek narušujících žaludeční stěnu nevyvolávat zvracení, mohlo by totiž vést k prasknutí cév v oblasti žaludku. Kontaktovat urychleně svého veterináře, většinou je nutné provést výplach žaludku, aplikovat protijed, tlumit intenzivní křeče, u krevních jedů nasadit krevní transfůzi a zabezpečit přívod kyslíku.

Čím se mohou psi otrávit na procházce a nač je tedy třeba dávat pozor?b

Nejčastěji se vykytující otravy jsou po pozření návnad k hubení hlodavců. V jarním a letním období jsou kladeny nástrahy s obsahem vysoce jedovatého metaldehydu za účelem hubení slimáků a hlemýžďů. Stále se objevují otravy po insekticidních postřicích na rostliny. Okrajově bych zmínil otravy po pozření pokojových toxických rostlin (jsou častější u koček), otravy po pozření většího množství čokolády s vyšším obsahem teobrominu, který je nejvíc obsažen v Granku a čokoládě na vaření, dále otravy etylenglykolem po vypití nemrznoucí směsi do aut, rizika otravy botulotoxinem po pozření nesprávně zamraženého masa, popř. zkažených masových konzerv. Nebezpečná může být i otrava psa po skousnutí ropuchy, obsahuje v kožních žlazách a pohlavních orgánech prudký toxin. Každoročně se objevuje intoxikace po kousnutí zmijí.

Jak často se s otravou psa, na níž by mohl mít podíl člověk, setkáváte?

S úmyslnými otravami se setkáváme v počtu asi deseti případů ročně. Jedním majitelem nám byl donesen špekáček do jehož středu byl umně natlačen jed na hlodavce. Tyto špekáčky našel pohozené na zahradě, na které přebýval jeho pes. Zahrada byla na kraji malé obce, kde by pes neměl nikomu vadit a představa, že by se k takovému špekáčku mohlo dostat malé dítě je dosti děsivá. Tento typ jedu je vzhledem k dostupnosti používán nejčastěji. Je ovšem faktem, že většina případů připomínající úmyslnou otravu má příčinu jinde. Často v orgánových onemocněních anebo virových či bakterielních infekcích.

Vzpomenete si na nějaký případ, který vám v souvislosti s otravami psů utkvěl v paměti?

Větší množství otrav s následným úhynem několika desítek psů bylo zaznamenáno po návnadách s karbofuranem v oblasti Starče u Třebíče. V roce 2011 zde byl nalezen i otrávený mořský orel. Případy byly předány k šetření Policii ČR. V roce 2011 bylo otráveno několik koní v Čížově u Jihlavy pravděpodobně fosfidem hliníku používaným k hubení škůdců.

Jaká další zvířata bývají ještě častým terčem travičů?

Nejčastěji se tráví takzvaná škodná - lišky a kuny. V celé republice bývá ročně hlášeno v průměru až 10 případů otrav orla mořského a dalších dravců otrávených převážně karbofuranem. Přestože je tento insekticid již léta zakázán, otravy jím se stále objevují.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera