krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Cestování se psy, kočkami a ostatními mazlíčky
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

Dovolená

Jak jste se dostával k veterině? Kdo nebo co vás k tomu inspirovalo?

V dětství jsem velmi rád jezdíval na prázdniny k babičkám, které měly malé záhumenky. Ke krávě mě sice nepustily, ale dojil jsem a pásl kozy, staral se o králíky, drůbež, pomáhal při zabijačkách a toulal se po lesích se psem. V deštivých dnech jsem hltal vedle foglarovek kouzelné knihy od Jamese Herriota, anglického venkovského veterináře, a knihy Josefa Vágnera o africké zvířeně. Zintenzivnil se můj zájem o zvířata a někdy v sedmé třídě bylo rozhodnuto. Byl jsem přijat na Střední zemědělskou technickou školu obor veterinární do Kroměříže, která byla v té době velmi prakticky zaměřená, a pak jsem vystudoval i Vysokou školu veterinární v Brně.

Jak často míváte dovolenou? Jak odpočíváte od práce?

S dovolenou doopravdy šetřím, ale je to z mé vlastní vůle. V ordinaci mám šikovné kolegyně, které by určitě byly někdy velmi rády, abych někam už konečně odjel. Několikrát jsem absolvoval v průměru týdenní dovolenou většinou strávenou v horách, anebo na divoké vodě. Spíše se snažím od veteriny odpočinout průběžně, prakticky denně jezdím na kole, obden běhám v nádherných lesích a plavu v třebíčském bazéně. Naposled jsem si udělal radost ve zdraví dokončeném dlouhém triatlonu - Moraviamanu v Otrokovicích. Také mně dělá velmi dobře manuelní práce doma v Horních Vilémovicích, typu řezání a štípání dřeva, ale k tomu se nyní dostávám pouze ojediněle.

Jak vypadá Váš běžný pracovní týden?

Převážnou část mé pracovní činnosti zabírá péče o malá zvířata v ordinaci v Jihlavě, kam se tréninkově dopravuji na kole. Otevřeno máme i v sobotu a v neděli. Třikrát v týdnu dopoledne provádím preventivní a léčebnou činnost u velkých zvířat. Občas se, k oboustranné spokojenosti, vidím i s tolerantní manželkou.

Jak se Vaše zaměstnání po dobu Vaší praxe měnilo?

Zpočátku v mé praxi převažovala péče o velká zvířata, ale některé zemědělské podniky neobstály v porevolučním konkurenčním prostředí a byly zrušeny. Na druhou stranu se začal zvyšovat zájem o kvalitnější ošetření psů chovaných pro služební a sportovní účely, a postupem času o takzvané domácí mazlíčky. Většina mé praktické činnosti se začínala přesouvat tímto směrem.

Proč k takovým změnám došlo?

Stoupla naše životní úroveň a kopírujeme v dobrém i špatném vyspělé země. Došlo k nárustu chovaných psů a koček v domáctnostech, později se přidali i drobní savci. Například ve Velké Británii je nejčastěji chovaným zvířetem zakrslý králík a ve Spojených státech amerických fretka. Většina z nás potřebuje mít u sebe někoho, ať už psa či kočku, komu se můžeme vypovídat anebo si zanadávat a on je nám vděčný za misku s krmením, vždy nás rád přivítá a zavrtí ocasem.

Větších chovů skotu a prasat ubylo. Dá se říct to stejné o drobnějších chovatelích nebo o lidech, kteří vykrmují jednotky kusů hospodářských zvířat cíleně na porážku a vlastní spotřebu?

V České republice kraj Vysočina stále patří mezi oblasti s nejvyššími stavy hovězího a vepřového dobytka. V některých okresech však dojný skot již nenajdete. Změnila se také struktura chovů a převládají velkokapacitní stáje pro chov mléčného skotu a masný skot je odchováván na pastvách. S rozvojem technologií pracuje v zemědělství nesrovnatelně méně lidí než dříve. Propuštění zaměstnanci si museli najít jiný typ práce ve vzdálenějších lokalitách. V oblasti, kterou objíždím, je několik soukromě-hospodařících zemědělců, kteří mají většinou hovězí dobytek na pastvách. Drobnochovem se nyní zabývají spíše lidé v důchodovém věku.

Jaký je poměr mezi Vaší péčí o hospodářská zvířata a domácí mazlíčky nyní?

80% času věnuji psům, kočkám, drobným savcům a exotům. 20% času hospodářským zvířatům.

Změnil boom v chovu domácích mazlíčků Vaši profesi i z pohledu nástrojů a přístrojů, které používáte? V čem konkrétně? Mělo to vliv i na zřízení kliniky v Jihlavě?

Veterinární medicína, podobně jako spousta ostatních oborů, udělala velký krok dopředu. Technické vybavení a zákroky, o kterých se před 2 desetiletími ani na špičkových pracovištích nesnilo, jsou nyní běžnou součástí soukromých praxí. Při své práci využíváme analyzátory na vyšetření krví, provádíme sonografická, rentgenová, endoskopická vyšetření, operace jsou vedeny v inhalační anestézii. Je však třeba si uvědomit, že vždy nejdůležitější je pečlivě provedené základní vyšetření, všechny technické vymoženosti nám většinou jen upřesňují diagnózy a pomáhají při případných chirurgických zásazích. Ohromné množství nových informací nás tlačí ke specializacím jako v humánní medicíně, což někdy vede k velmi zúženému pohledu na problémy a ztrácí se zdravý nadhled.

Jaké nejneobvyklejší zvíře jste v poslední době ošetřoval či přímo operoval? Jaké mělo zdravotní problémy?

Nedokáži říci, které zvíře bylo nejneobvyklejší. Převážná většina pacientů jsou psi a kočky, hodně ošetřujeme drobné savce - králíky, morčata, fretky, potkany, častými pacienty jsou plazi - leguáni, chameleoni, hroznýši, želvy suchozemské a vodní, papoušci. Ošetřoval jsem netopýry, kajmany, drápkaté opičky, lamy, pštrosy a dravce. Z farmově chovaných zvířat se narkotizační puškou uspávají daňci, mufloni i divoká prasata. Zajímavé byly aplikace vysílaček do dutiny břišní volně žijícím vydrám s cílem sledovat jejich migraci a zvyky. Přesto mě někdy překvapuje schopnost psů pozřít neuvěřitelné předměty, což je způsobeno hltavostí a konkurenčním bojem o svoji potravu. Mezi vyjmutá tělesa ze zažívacího traktu se řadí hopíci velikosti tenisového míčku, velké osušky, vyjímal jsem i kůži divokého prasete a trojzubec na opékání špízu.

Co se týče psů, koček, morčat, křečků, hadů či podobných zvířecích druhů, s jakými problémy se u nich nejčastěji setkáváte?

Odpověď na tuto otázku je velmi obšírná a i vyjmenování nejčastějších zdravotních problémů by bylo zdlouhavé a nezáživné. V naší ordinaci řešíme vzhledem k našemu zaměření častěji ortopedická onemocnění a onemocnění drobných savců a exotů.

Jsou tyto potíže způsobeny přístupem chovatelů? Jakého rázu jsou tyto jejich chyby, nešvary nejčastěji?

V současnosti má většina chovatelů velmi solidní znalosti o chovu svých mazlíčků, což se zvláště týká chovu málo častých exotů a je spíše na nás veterinářích abychom s nimi drželi krok.

Co vás aktuálně, v tomto ročním období, v těchto dnech nejvíc zaměstnává?

V letním a prázdninovém obdobím často řešíme onemocnění kůže, zažívací problémy, alergické reakce. Jsou častější úrazy - zlomeniny. Těsně před našim rozhovorem jsem u yorkshire teriéra chirurgicky vyjímal polknutý rybářský háček, který proklouzl skrz stěnu jícnu a uvízl před vstupem do žaludku. Endoskopicky byl nedosažitelný a s velkými obtížemi se nám jej podařilo zpět skrz žaludeční stěnu vtlačit zase do žaludku a pak jsme jej teprve vyjmuli.

Jaké nemoci jsou pro toto období typické třeba v drobných chovech králíků, holubů či drůbeže? (Mezi králíkáři se hovoří o značném výskytu moru.)

Pro drobnochovy králíků je nejnebezpečnější mor a nyní se již objevuje i myxomatóza. U holubů je rizikem pseudomor. Většina chovatelů však má s těmito onemocněními bohaté zkušenosti a tak králíky i holuby preventivně vakcinuje.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera