krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Cestování se psy, kočkami a ostatními mazlíčky
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

Nejčastější jarní nástrahy

Dočkali jsme se prosluněných jarních dnů a vyrazili do kvetoucí přírody. Naši psí kamarádi při našich procházkách jsou hlavně ve smíšených lesích a nižších podrostech napadáni velkým množstvím klíšťat. V našich nadmořských výškách se nejčastěji vyskytuje klíště obecné, zavítáme-li do oblasti lesů jižní Moravy, můžeme se setkat s o něco větším klíšťákem lužním. Krev sají jedinci obou pohlaví a svého hostitele vyhledávají pomocí smyslových buněk umístěných na předním páru končetin. Samička klade až 10000 vajíček, z nichž se za několik týdnů líhnou larvy, které se již přisávají na svého prvního hostitele, nejčastěji drobného hlodavce. Po odpadnutí se mění v nymfy, veliké asi 1mm, které se opět přisají na ptactvo, anebo lesní savce. Až po několika týdnech se přemění v dospělá klíšťata, se kterými se nejčastěji setkáváme. Ta po nasátí přežívají až 19 měsíců. U psů je nacházíme nejčastěji na spodině břicha, krku a v okolí očí. Nejčastější komplikací po přisátí je tvorba granulomů vznikající následkem přecitlivělosti na sliny klíštěte. Klíště může přenést řadu onemocnění, my se setkáváme nejčastěji s anaplasmózou a občas s lymskou borreliósou, které se převážně projevují pohybovými problémy. Při vyjímání klíšťat bychom neměli klíště rozmáčknout, protože původce lymské borreliósy se nachází v trávicím traktu klíštěte a můžeme se sami nakazit přes oděrku na kůži. Výborným pomocníkem jsou kleště na klíštata fungující na principu versatilky. Preventivně je vhodné aplikovat přípravky usmrcující nebo odpuzující zevní parazity. Na trhu je velké množství preparátů ve formě obojků, ochucených tablet a pipet, jejichž obsah se vypouští na kůži. Proti borrelióze je možné psy i vakcinovat.

Z dalších zajímavých, ale někdy nepříjemných pro psy, může být setkání s plazy. Poměrně často objevíme užovku obojkovou, i dosti vzdálenou od vodního zdroje. Při očichávání naším psím společníkem jej může kousnout do nohy nebo do čenichu. Poranění bude sice bolestivé, ale ne nebezpečné. Nepříjemnější může být již kousnutí od zmije obecné. Pokud ji uvidíme, tak vždy při přibližování dodržujeme bezpečnou vzdálenost. Vyrušená zmije se přikrčí do obranného postavení a je schopna vyrazit na poloviční vzdálenost svého těla. Má ve svých jedových váčcích velmi účinný jed, který uvolňuje do těla oběti. Jde o směs látek, která narušuje pevnost krevních cév, srážlivost krve a postihuje nervový systém. Jed má rozdílnou účinnost u různých druhů živočichů. Nejvyšší je prokázána u jejich přirozené kořisti - hlodavců. Nebezpečnost je odvislá od momentálního množství jedu v jedových váčcích, místa kousnutí a velikosti psa. Dochází k místnímu otoku, překrvení tkání a krvácení. Snažíme se psa držet v klidu, poraněné místo vyčistit a ledovat. Ve vážnějších případech může dojít k poruchám dechové a oběhové činnosti. Tehdy je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Na polích osetých řepkou, kukuřicí a jinými plodinami se provádí postřiky proti plevelům a hmyzu. Přestože se nebezpečné přípravky typu karbofuranu, které byly příčinou velkého množství otrav, již léta nepoužívají a jsou nahrazeny přípravky bezpečnými pro teplokrevné živočichy, mohou mírné, většinou kožní a zažívací problémy vyvolat. Je vhodné se polím těsně po postřiku vyhnout. Závažnější problém může nastat na zahrádkách, kde jsou často používané návnady s obsahem vysoce jedovatého metaldehydu za účelem hubení slimáků a hlemýžďů.

Všechna možná nebezpečenství, se kterými se můžeme v přírodě setkávat, nám však vynahradí upřímná radost našeho psího kamaráda při venkovních toulkách plných zážitků.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera