krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Cestování se psy, kočkami a ostatními mazlíčky
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

Chov a nemoci plazů – leguán zelený.Mezi chovateli velmi oblíbeným a často chovaným plazem je leguán zelený. Jedná se o býložravého ještěra obývajícího tropické deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky. Žije na stromech nejčastěji v sousedství vodní plochy. Koruna jediného stromu mu dokáže poskytnout vše, co ke svému životu potřebuje - potravu, úkryt, vyhřívací a odpočinkové místo i partnera. Má vyvinuté silné nohy s dlouhými prsty a ostrými drápy, které mu pomáhají se přidržovat na mokrých a kluzkých větvích, po kterých výborně šplhá. V případě nebezpečí se vrhá s roztaženýma nohama ze stromu dolů do vodních toků a skrývá se na jejich dně či pod břehem. Je zdatný plavec, ve vodě jej popohání vlnění ocasu, kterým dokáže i silně udeřit. Pohybuje se na malém územním prostoru většinou ve skupinách, které tvoří dospělý samec, několik samic a mladých samečků. Samice zabřezává okolo 3 let stáří a klade na písečných plážích nebo lesních mýtinkách v průběhu 2-3 hodin několik desítek vajec. Zabřezne pouze 1x za sezónu a asi 5x za svůj život. Mláďata z jednoho hnízda se poznávají podle čichu a do velikosti 30cm vedou spíše pozemní způsob života. Leguáni jsou bystří, rozlišují barevné značky a pamatují si je i několik měsíců. Dožívají se 10 let, v lidské péči však až 15 let. Ve své domovině nemají lehký život, jsou odchytáváni pro své chutné, výživné maso a jejich vejce jsou vyhlášenou lahůdkou. Tráví 96% času zdánlivou nečinností, 3% rozmnožovací aktivitou a 1% připadá na příjem potravy. Pro svůj klidný způsob života byl prosazován místo holubice jako symbol míru.

Pro jejich domácí chov pořizujeme vyšší terárium dostatečných rozměrů s větracími okny. Důležité je zajištění dostatečného tepla a osvětlení. Nejčastěji se využívá bodové osvětlení, které slouží i jako zdroj tepla a ponechává se svítit nejméně 12 hodin denně. Pod zdrojem by se teplota měla pohybovat okolo 40-45 stupňů., v prostřední části terária 25-30 stupňů a u podlahy 20 stupňů. Při dobrém prohřátí se cítí bezpečně a vyrovnaně. Na zlepšení metabolismu vápníku a tvorbu pigmentu v kůži je vhodné pořídit zářivkové těleso s infračerveným zářením takzvané UV-B a UV-A. Stačí zapnout na 20 minut denně. Pro zajištění dostatečné vlhkosti musíme přes den terárium prorosit, nasázet živé rostlinky a zabudovat bazének s vodou. Leguán se v přírodě živí z 60% listy, 30% květy a 10% ovocem. Krmení tedy uzpůsobíme podle jejich přirozenosti. Převládají zelené rostliny - luční byliny, vhodná je směs pampelišky, jitrocele a bílého jetele, květy rostlin s výraznými barvami, listy ovocných stromů, dubů a vrb a zeleninové plody. Ovoce jako meloun, jahody, maliny, hroznové víno, hrušky podáváme pouze doplňkově. Přes zimu můžememe připravit míchanici – nakrájené čínské zelí, mrkev, zeleninové plody, ovoce a seno. Mláďata do 2 let věku a březí samice mohou mít stravu doplněnou o živočišnou bílkovinu – převážně hmyz. Na ochočení se hodí spíše samice, všeobecně při manipulaci mají rádi klid, pomalé pohyby, drbání a podávání potravy.

Je-li potřeba leguána přemístit, například k návštěvě veterináře, je vhodné použít tmavé větratelné krabice, anebo plátěný pevný pytlík. Kožní onemocnění způsobené bakteriemi a plísněmi mohou být zapříčiněny nevhodnými hygienickými podmínkami, nízkou teplotou a vysokou vlhkostí vzduchu. Z nejčastějších parazitů můžeme na kůži nalézt červené pohyblivé roztoče - Ophionyssus. Ve střevech se objevují roupi, ale u býložravých plazů parazitují většinou bez narušení celkového zdravotního stavu. Při náhlých změnách stravy, anebo jejím nevhodném složení se objevují zažívací problémy spojené s průjmy, nadýmáním a výhřezem kloaky. Nedostatkem slunečního záření a přijatého vápníku, popřípadě zvýšeným uvolňováním hormonu příštitných tělísek dochází k řídnutí kostí, jejich deformaci a patologickým zlomeninám. U březích samic se setkáváme se zadržením snášky vajec, zvláště neoplozených. Po úrazech se chirurgicky řeší zlomeniny končetin a časté jsou sněti konce ocasu. Srdce leguána má 2 předsíně a 1 komoru, což umožňuje při potápění omezit plicní oběh na minimum a využívat zbytkový kyslík z ostatních tkání. Při operacích nám to ovlivňuje inhalační anestézii, protože dokáže vydržet až několik desítek minut bez dechu.způsobené nesprávnou výživou. Při překrmení cukernatým krmivem je vysoké riziko vzniku cukrovky. Projeví se zakalením očních čoček a souvisejícími cukrovkářskými příznaky. Podaří-li se mu utéci v období Vánoc a dostane-li se k vánočnímu cukroví, dochází k těžkým zánětům slinivky břišní končící většinou úhynem.

doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera