krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Článek: Zdravotní problémy spojené s letním počasím
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

V teplém letním počasí mají pro svůj vývoj ideální podmínky ektoparaziti.

Nejčastěji se setkáváme s:
Klíšťaty - samička klíštěte klade 600-10000 vajíček, z nichž se vyvíjejí larvy (parazitují na drobných hlodavcích a volně žijícím ptactvu), pak nymfy (napadají lesní zvěř) a s dospělci se setkáváme u lidí, psů a koček. Celý vývoj od vajíček až po dospělé klíště trvá 3 roky. Po přisátí způsobují lokální reakce - granulomy, mohou vyvolat klíšťovou paralýzu - jde o reakci na sliny samiček, při níž dochází k částečnému ochrnutí. Jsou přenašeči některých onemocnění:

Lymská borreliosa - je přenášena i ostatními krevsajícími členovci. Její původce, spirocheta, cizopasí v zažívacím traktu klíšťat. Po přisátí dochází k nakažení a po 2-5 měs. vyvolá u psů bolestivý zánět kloubů (artritidu) s horečkou. Léčba je možná antibiotiky podávanými po dobu 30 dní. Je možná preventivní vakcinace - Biocan M, Merilym. Přenos ze psa na člověka se nepotvrdil, borrelie ve vnějším prostředí rychle hynou.

Klíšťová encephalitida - vzácná, diagnostikuje se vyšetřením mozkomíšního moku a histologicky. Virus vyvolá meningoencephalitidu, u psů jsou neurologické příznaky – částečné ochrnutí, horečka, postižení hlavových nervů.

Babesióza, ehrlichóza, hepatozoonóza – parazitární a bakteriální nemoci krevních buněk.

Blechy - u psů a koček parazituje z 90% blecha kočičí a z 10% blecha psí (napadá častěji člověka). V ideálních podmínkách naklade 500 vajíček, z nichž se během 11-18 dní vylíhnou dospělci, žije 6-12 měsíců. V srsti zvířat nacházíme nejčastěji její stolici – nestrávenou krev.

Je mezihostitelem tasemnice psí, u psů i koček často vyvolává hypersenzitivní kožní reakci, charakteristickou svědivými kožními lézemi v oblasti beder a kříže.

Komáři, muchničky, včely, vosy, sršni - po štípnutí vzniká otok, hypersensitivita. Je potřeba odstranit zbytky žihadel, ledovat, umožnit přívod čerstvého vzduchu.

Nejčastější kožní problémy spojené s létem:
Pyotraumatická dermatitis - hot spot, postihuje bohatě osrstěná plemena (novofundlanský pes, kolie) v teplém a vlhkém počasí. Na kůži v oblasti beder, hýždě , krku se vytvoří kruhové mokvavé změny, výrazně svědivé, které si pes rozškrábe. Příčinou je alergie na bleší štípnutí, ektoparazité, zanícené anální váčky, poranění, podráždění osinami. Je třeba místně ošetřit změny – ostříhat okolní srst, oplachovat jemnými desinfekčními přípravky, přerušit svědivost (kortikosteroidy), odstranit příčinu, při hlubokém postižení kůže jsou nutná antibiotika.

Atopie - jde o reakci na inhalované alergeny, nejčastěji v kombinaci s přecitlivělostí na krmení, bleší štípnutí, s genetickou predispozicí (např. francouzský buldoček). Projevuje se svědivostí uší, meziprstí i celého těla, většinou mezi 1. až 3. rokem života. Častější je na jaře, na podzim, v souvislosti s pylovými alergeny. Je třeba odstranit příčinu - vyhnutí se alergenu, přerušit svědivost (kortikoidy, NSAID, vit. E, šampony), léčit následný bakteriální zánět kůže, je možná desenzibilizace.

Otitidy (zánět zvukovodu) - predispozičním faktorem pro rozvoj otitid vedle tvaru zvukovodu, jeho neprůchodnosti, poranění, imunodeficientních příčin je také macerace - vlhkost zapříčiněná koupáním, pohybem ve vysoké mokré trávě. Prvotní příčinou otitidy jsou paraziti, hypersenzitivní reakce, cizí těleso (travní osina), zvýšená produkce mazu, plísně, autoimunitní choroby. Udržovacími faktory jsou bakterie, kvasinky, patologické změny a zánět středního ucha.

V letních měsících je větší pohyb zvířat v přírodě a vyšší riziko pozření toxických látek:
Insekticidy – postřiky na rostliny používané k ochraně před hmyzími škůdci. U nás se objevují otravy přípravkem Furadan – u postižených zvířat se projevuje lekavostí, bojácností, sliněním, zvracením, bolestmi břicha, záškuby svaloviny, křečemi a dochází k úhynu. Typickým příznakem je zúžená zornička (mióza). Je nutné zabezpečit přívod kyslíku, protijedem je atropin, další léčba je symptomatická.

Rodenticidy - přípravky k hubení hlodavců. Nejčastěji používané kumarinové návnady způsobují po pozření narušení stěny cév, krevní nesrážlivost. U zvířat dochází k samovolnému krvácení, které vede k úhynu. Je nutné podat medicinální uhlí (3-13 tbl/kg), provést výplach žaludku, zabezpečit krevní transfůzi. Protijedem je vitamín K.

Moluscocidy - přípravky proti slimákům. Mají obdobné příznaky jako u otrav insekticidy. Je potřeba provést výplach žaludku, vyvolat zvracení – 3% peroxid vodíku (1-2ml/kg opakovat po 10 min.), sůl, mýdlová voda.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera