krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Cestování se psy, kočkami a ostatními mazlíčky
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

Rozhovor s hlavním veterinářem ME, MVDr. Luďkem Kučerou1) Dobrý den, pane doktore, stal jste se hlavním veterinářem Mistrovství Evropy v individuálních musherských disciplínách canicrossu, bikejöringu a scooteru. Máte k tomuto sportu blízko?

Určitě. Jde o nádherné spojení dvou aktivit, pohybu v přírodě a kontaktu s blízkým živým tvorem. Zvířatům, a zvláště psům, se věnuji profesionálně. Hlavu si čistím během, jízdou na kole a plaváním.

2) Zkoušel jste někdy tento sport?

Můj první vlastní pes byl nádherný vlkošedý německý ovčák, jmenoval se Aron, se kterým jsem chodil pravidelně běhat. Měl jsem i darovaný postroj na saňové psy, ale chtěl jsem mu ponechat radost ze svobodného pohybu, takže se mnou běhal na volno. Pohybovali jsme se v lesích, kde jsme nikoho nepotkali, pouze ojediněle známé lesní dělníky. Dodnes připomínají, že když mne potkali běžícího v lese, tak se utahaný Aron objevoval až s odstupem 100 metrů za mnou. Nikdo však nevěděl, že měl v nohách minimálně 50 km, trochu se vždy proběhl po okolí a teprve po nějakých 20 km našeho výběhu se poslušně zařadil za mě. Přesto se na tyto běhy ohromně těšil. Zkoušel jsem ho i v tahu na kole, ale bylo to velmi nebezpečné. Pak se mnou současně běhali naši 4 psi – zmiňovaný Aron, tibetský španěl a dvě nalezené drobné fenečky. Byl na nás úžasný pohled. Jedna z feneček, Adélka, byla velmi inteligentní a neuvěřitelně obratná, ideální na agility. Ovšem já jsem běžec, takže jsem ji zkoušel zapřáhnout do popruhu, ona však okamžitě zalehla a nechala by se vláčet po zemi. Jakmile jsem ji uvolnil, tak byla schopná na volno se mnou běhat hodiny. Takže klasický canicross jsem nezvládl.

3) Čeká nás největší Mistrovství Evropy v historii ECF, bude přejímka speciálně organizovaná, aby se netvořily dlouhé fronty?

Nebudou kontrolováni všichni psi současně. Jednotlivé delegace se včas dozví konkrétní čas, ve kterém u jejich psů veterinární přejímka proběhne.

4) Není neobvyklé, že závodníci mají s sebou více než jednoho psa. Je nutné, aby všechny psi (i ti nezávodní) prošli veterinární přejímkou?

Do závodního areálu nebudou pouštěni z nákazového hlediska a z důvodů vyloučení vzájemných nežádoucích konfliktů, mimo psů závodníků, žádní jiní psi. Přejímkou projdou všichni psi. Po veterinární přejímce budou na základě zkušeností z jiných závodů označováni sprejem a pouze tito psi budou mít povolený vstup do areálu Vysočiny Arény.

5) Existuje nějaké veterinární specifikum pro Českou republiku, které musí zahraniční účastníci splňovat?

Česká republika nemá specifické podmínky pro vstup se psy na své území. Vyžaduje se pas zvířete v zájmovém chovu, platná vakcinace proti vzteklině a identifikace mikročipem. Tetování je nedostačující. Od roku 2003 jsme země prostá vztekliny a ostatní nákazy se u nás objevují pouze ojediněle. I vzhledem k mírnému teplotnímu pásmu, nejsou nutná opatření proti některým parazitárním onemocněním přenášenými komáry vyskytujícími se v oblasti středomoří. Pro zahraniční účastníky z Norska, Finska, Velké Británie, Irska a Malty je nutné před návratem do svých zemí provést 24 až 120 hodin před přesunem odčervení proti echinokokóze. Schválené odčervovací přípravky budeme mít k dispozici.

6) Přejděme, pane doktore, k praktickým věcem, můžete připomenout závodníkům, na co nesmí zapomenout? Tedy co všechno musí předložit?

Při přejímce se bude kontrolovat očkovací průkaz, v případě zahraničních účastníků petpas s platnými vakcinacemi. Proběhne kontrola mikročipu nutná k identifikaci zvířat a provede se orientační prohlídka zdravotního stavu každého psa.

7) Zastavme se u povinného očkování, zde je povinné očkování proti vzteklině a proti psincovému kašli. Lze vakcíny nějak specifikovat?

Při kontrole vakcinací se budeme řídit vakcinačními doporučeními Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA). Povinná bude vakcinace proti vzteklině, která musí být starší 21 dní s platností ochranné imunity 1-3 roky dle registrace výrobce. Vzhledem ke shromáždění většího množství psů se ztotožňujeme s požadavky Evropské canicrossové federace (ECF), která vyžaduje vakcinaci proti psincovému kašli. Nejvhodnějšími vakcínami jsou očkovací látky obsahující Bordetellu bronchisepticu a virus parainfluenza canis (např. Nobivac KC, Pneumodog). Doporučujeme mít provedené očkování i proti dalším nebezpečným onemocněním jako je psinka, parvoviróza a infekční zánět jater. V našich oblastech se setkáváme s leptospirózou, boreliózou a tetanem, které je vhodné do vakcinačních schémat také zahrnout. Doporučené vakcinace jsou však na rozhodnutí každého závodníka, současným trendem je psy vzhledem ke kvalitě vakcín, navozujících u některých onemocnění až tříletou imunitu, zbytečně nezatěžovat.

8) Pane doktore, a na závěr, je ještě něco co byste rád závodníkům vzkázal?

Všem závodníkům přeji, aby se jim v areálu Vysočina v Novém Městě líbilo, aby vše proběhlo bez zdravotních komplikací psů i závodníků, aby byli spokojeni se svými výsledky vítězové i poražení a všichni se obohatili o nezapomenutelné zážitky.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera