krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Článek: Štěňata, koťata - pořízení, nemoci, paraziti, krmení, venčení
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

1. Pořízení

Výběr psa - fenky jsou mírnější a poslušnější, riziko nežádoucího zabřeznutí. Psi jsou odolnější, tvrdší, statnější, potřebují obejít celý svůj revír, občasné útěky za hárajícími fenami.
Chov v bytě - malá a střední společenská plemena,16 hod. odpočívají, aktivita večer a ráno, psí lůžko.
Chov venku - kotec, bouda.
Krmení - misky nerezové s gumou, každý pes svou vlastní misku. Napájení 40ml/kg, při suchém krmení 3x více, obojek, vodítko.
Péče o srst - typ srsti (dlouhá s podsadou, hedvábná, kudrnatá, hladká, hrubá), 2x ročně koupat - časté koupání neprospívá, pohlídat, aby neprochladli, typ šampónu. Pročesávat, zuby, oči, uši, drápy, tlapky. Majitel musí zabezpečit, aby jeho pes nepoškodil cizí majetek, neobtěžoval a neohrožoval, u psů se zhoršenou ovladatelností opatřit vodítkem a náhubkem – zodpovědnost vždy na majiteli. Základem je vždy stoprocentní přivolání psa. Výcvik služebních, záchranářských, vodících, loveckých psů, dog-trekking, agility, flyball, tanec se psy, dostihy chrtů – chovatelé věnující se těmto aktivitám mívají psy velmi dobře vycvičeny, bez projevů agresivity vůči lidem. Náhubek není – psi na výstavách, v ordinaci – vyšetření zubů, sliznic, dutiny tlamní. Řada psů je schopno si náhubek sundat, u krátkolebých plemen (mops) nedrží, přes kožený je schopen kousnout, kovový náhubek je při úderu do obličeje velmi bolestivý. V ordinaci náhubek vždy sundávám, v případě nutnosti nasazuji fixační náhubek. Je vhodné sepsat kupní smlouvu. Většina chovatelů má již tiskopis připravený - uvést údaje o psu, včetně tetování popř. čipování, kupní částky, případné zjištěné vady, převzetí průkazu původu, očkovacího průkazu, jak bylo provedeno odčervení, očkování, způsob krmení. Počítat s poplatky ze psů - vyšší v městech v bytových domech, nižší v rodinných domech, symbolické na vesnicích (50,- až 2 000,- Kč). Povinnost je placení za psa staršího 3 měsíců. Od poplatků jsou jeden rok osvobozeni obyvatelé, kteří si psa osvojili z městského psího útulku. Osvobození ve výši 50% sazby, nejméně však 200,- Kč po dobu jednoho roku, pokud držitel nechá svého psa poprvé čipovat.

Výběr kočky - dlouhosrstá plemena - klidnější, náročnější na péči. Kočky siamské, krátkosrsté - větší prostorové nároky.
Chov v bytě - pelíšek, kálecí miska, miska na vodu, krmení, škrabadlo. Chov venkovní.
Zdravotní rizika - pády, horké, vratké předměty, jedovaté rostliny. Péče o srst (dlouhá, polodlouhá, krátká, jemná, kudrnatá) - sklon k plstnatění, pročesávat denně až 2x týdně, koupání nemají rády.

2. Nemoci

Psi:
Přehled nemocí, proti nimž jsou na trhu dostupné vakcíny.
Vzteklina (R) - projevující se postižením nervového systému, končící smrtelně s přenosností na člověka. U nás je vakcinace povinná již od 3 měsíců stáří s revakcinací dle doby účinnosti použité očkovací látky (1-3 roky - dle novely veterinárního zákona od 1.7.2008), přestože se od roku 2003 na našem území již nevyskytla a byl nám přiznán status státu prostého této nákazy.
Psinka (D) - lehká forma postihuje dechové cesty, tvoří pupence na spodině břicha, těžká forma začíná také postižením dýchacích cest, zažívacího traktu a těžkými neurologickými příznaky s následnou slepotou. Poslední psinková vlna byla na našem území v letech 1990-1993.
Parvoviroza (P) - velmi nakažlivé onemocnění zažívacího traktu štěňat, při srdeční formě s náhlými úhyny.
Infekční zánět jater (H) - projevující se zažívacími, neurologickými a očními problémy - vzestup nitroočního tlaku se zákalem rohovky, u těžké formy dochází k náhlému úhynu.
Leptospiróza (L) - onemocnění přenášené močí myšovitých hlodavců nebo pitím stojaté povrchové vody. Vyskytuje se spíše u loveckých psů v letních a podzimních měsících a dochází u nich k selhání ledvin a jater.
Coronaviróza (C) - onemocnění s velmi rychle nastupujícím zvracením a průjmy, které samo o sobě není nebezpečné, ale v kombinaci s parvovirózou může skončit smrtelně.
Tetanus (T) - původce se nachází v půdě a nejvíce rizikový je v období přezubování, kdy obnažená zubní lůžka jsou vstupní branou infekce. Dochází k postupnému tuhnutí svalů až k dechovému selhání.
Lymská borrelióza (B) - kde obdobně jako u lidí jsou zdrojem klíšťata a onemocnění se projevuje bolestivým zánětem kloubů, kulháním a horečkou.
Plísňová onemocnění (M) - jsou přenosná i na majitele. U psů dochází k vypadávání srsti, k tvorbě šupin a mírné svědivosti v oblasti hlavy, končetin, nosu.
Infekční laryngotracheitidu (Pi2) a Bordetella bronchiseptica - známá pod názvem "psincový kašel" postihující horní cesty dýchací s projevy suchého až záchvatovitého kašle.
Herpesvirus (Herpes) - způsobující u březích fen potraty, předčasné porody a úhyny novorozených štěňat. Je vhodná vakcinace chovných fen v období připouštění.

Kočky:
Uvádíme přehled nemocí, proti nimž jsou na trhu dostupné vakcíny.

Vzteklina (R) - projevující se postižením nervového systému, končící smrtelně s přenosností na člověka. Je vhodná zejména u koček pohybujících se ve venkovním prostředí.
Panleukopenie (P) - projevující se u malých koťat neurologickými příznaky a úhynem, u starších koťat postižením trávicího traktu.
Infekční rhinotracheitida (H) - známá jako "kočičí rýma" postihující dechové cesty a spojivky.
Kalicivirové infekce (C) - způsobující bolestivé eroze na jazyku a tvrdém patře.
Chlamydiosa (Chlam) - projevující se hnisavým zánětem spojivek.
Plísňové onemocnění (M) - dochází k vypadávání srsti, k tvorbě šupin a mírné svědivosti, k postižení drápů a je zde riziko přenosu i na majitele.
Lymská borrelióza (B) - kde obdobně jako u lidí jsou zdrojem klíšťata a onemocnění se projevuje bolestivým zánětem kloubů, kulháním a horečkou.
Virová leukémie koček (FeLV) - nesprávně nazývána "kočičí AIDS", způsobující těžké porušení imunitního systému a tvorbu lymfomů, vyskytující se hlavně v chovech s velkou koncentrací koček.
Infekční peritonitida (FIP) - způsobující těžké záněty pobřišnice a pohrudnice, postižení nervového systému a končící úhynem.

3. Paraziti

Vnitřní paraziti:
Nejčastější parazitózy psů a koček:
Toxokarosa
- škrkavčitost, nejčastější parazitóza štěňat a koťat, délky okolo 10cm, parazitují v tenkém střevě, vajíčka vylučovány do vnějšího prostředí. U hostitelů probíhá tracheální migrace (larva 2 cestuje přes portální oběh, játra, srdce, plíce, je vykašlávána, polknuta a dokončuje svůj vývoj v dospělce) a somatická migrace (larva 2 cestuje přes plicní žíly, velký krevní oběh, opouzdří se v příčně pruhované svalovině, ledvinách, játrech, CNS). Nákaza pozřením jiného hostitele – drobní hlodavci, přenos v období březosti přes placentu (okolo 42. dne březosti infikováno 95% štěňat – dochází hormonální činností k uvolnění somatických larev), mlékem při kojení. U štěňat i koťat způsobují onemocnění dechového aparátu, ucpání až prasknutí střeva, škrkavkové břicho, produkují toxin askaradin - nervové poruchy. Vajíčka ve vnějším prostředí přežívají 3 roky a déle. Člověk se nakazí pozřením vajíček - forma orgánová (do 5 let), oční (vyšší dětský věk, dospělí) a smíšená.
Toxoplasmósa – definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, které oocysty vylučují stolicí. U ostatních živočichů vytváří tkáňové cysty. Projevuje se postižením dechového, zažívacího traktu, CNS, poruchy reprodukce. Kočky venkovní se infikují při lovu hlodavců, samy ve stáří 3-6 měsíců v průběhu asi 3 týdnů vylučují velké množství oocyst a dále již okolí neinfikují.. Cysty přežívají v přírodě déle než 1 rok. Kočky chované v bytě, krmeny komerčními dietami neonemocní. Toxoplasmoza je nebezpečná pro plod těhotných žen, lidi imunitně oslabené. Ochrana je otázkou osobní hygieny, vyhnout se příjmu nedostatečně tepelně opracovaného masa, zakrývat pískoviště – kočky zahrabávají stolici do sypkých materiálů, při práci na zahradě používat rukavice. Pes ani ostatní zvířata nejsou schopny cysty vylučovat do prostředí.
Giardiosa – prvokovitá infekce častá u štěňat, postihující tenké střevo. Giardie pokrývají povrch střevních klků, kde vytvoří souvislý film, dochází k omezení resorpce tuků a vitamínů. Časté jako vedlejší onemocnění. Projevuje se střídavými průjmy a zácpami, hubnutím, kožními reakcemi. Je nutné přeléčit všechna zvířata v chovu, kvalitní výživa, asanace prostředí. Zoonóza - přenos spíše mezi lidmi.
Tasemnice - Dipylidium caninum – tasemnice psí cizopasí v tenkém střevě, je délky 15-45cm, stolicí odchází články tvaru okurkových jader. Mezihostitelem je blecha. Člověk se může nakazit pozřením blechy. Taenia pisiformis – tasemnice hrášková, dospělec 30 až 200cm, mezihostitelem je králík. Na střevní oponě a pobřišnici králíka mezivývojové stadium Cysticercus pisiformis velikosti hrášku.Taeniae taeniaeformis a další se přenáší přes myšovité hlodavce. Měchožil zhoubný – Echinococcus granulosus velikosti 2-6mm u psa, mezihostitelem jsou býložravci, všežravci, člověk, u nichž se může vytvořit v játrech, plicích echinokok velikosti dětské hlavy, vyplněn tekutinou. V oblasti středozemí.
Terapie a prevence:
Odčervení štěňat ve stáří 2-3 týdnů, opakovat ve 2-3 týdenních intervalech do 3 měsíců. Feny odčervit před krytím a kolem 3 týdnů po porodu. U dospělých psů a koček provádět 2x ročně parazitologické vyšetření stolice a odčervovat dle nálezu a typu parazitů. Při aplikaci antiparazitik použít plnou terapeutickou dávku – vznikají rezistentní kmeny parazitů, preparáty střídat. Preventivní odčervení je vhodné u mláďat, – rizika škrkavek. Přípravky Caniverm, Drontal Plus, Caniquntel, Drontal Junior, Milbemax, Lopatol, Banminth pasta. Riziko ivermectinu – toxicita pro kolie, šeltie, bobtaily, briardy, teriéry a jejich křížence – dolichocephalická plemena, zvýšení tlaku mozkomíšního moku s fatálním koncem. Likvidace parazitů – vysoké a nízké teploty, sucho, sluneční záření, před nástupem zimního období odstranit organický pokryv, sekat a shrabovat trávu. Kotce umýt 1 ročně horkou vodou, desinfekčním přípravkem, plamenem, horkou párou, podložku na spaní vyměnit, spálit, vyprat.

Vnější paraziti, s nimiž se setkáváme u štěňat:

Blechy - u psů a koček parazituje z 90% blecha kočičí a z 10% blecha psí (napadá častěji člověka). V ideálních podmínkách naklade 500 vajíček, z nichž se během 11-18 dní vylíhnou dospělci, žije 6-12 měsíců. V srsti zvířat nacházíme nejčastěji její stolici – nestrávenou krev. Je mezihostitelem tasemnice psí, u psů i koček často vyvolává hypersenzitivní kožní reakci, charakteristickou svědivými kožními lézemi v oblasti beder a kříže.
Demodikóza – červená prašivina, způsobená trudníkem psím. Parazit velikosti 0,3mm doutníkovitého tvaru. Na štěňata se přenáší kontaktem od feny při sání. Kožní změny v oblasti hlavy mohou přejít na celé tělo a do oblasti meziprstí. Častěji u krátkosrstých a brachycephalických plemen (dobrman, dalmatin, německá doga). U dospělých zvířat je závažnější, bývá spojena s oslabením imunitního systému.
Sarkoptový svrab – původcem je zákožka svrabová, která způsobuje silně svědivé kožními změny na spodině břicha, ušním boltci, v okolí loketního a hlezenního kloubu. Přenosnost na člověka – pupencové změny na rukou a trupu.
U koček je častý notoedrový svrab – postihuje ušní boltce, hlavu, krk, končetiny a okolí konečníku. Dochází k prořídnutí srsti, tvoří se šupiny, pupence, hnisavý zánět spojivek, dutiny nosní. Otodectový svrab- zvukovod naplněn tmavě hnědým mazem, bolestivé, svědivé, doprovázeno hypersensitivní reakcí – miliární dermatitis.
Cheyletielóza – dravčíkovitost, u psů, koček, králíků. Na povrchu kůže krku a zádi sledujeme otrubovité šupiny – pochodující lupy. U štěňat od 2 do 8 týdnů stáří. Riziko přenosu na člověka - v oblasti předloktí, trupu, zádi a stehen svědivé kožní změny. Zmizí spontánně.

4. Krmení

Štěňata – v prvních 14 dnech po porodu mateřské mléko. Pokud je velmi početný vrh, popř. štěňata osiří, je ideální sehnat kojnou fenu anebo komerční náhražky mléka. Ve 3-4 týdnech začínáme přikrmovat. Odstavujeme v 6-8 týdnech stáří, převádíme na pevnou stravu, krmení 4x až 5x denně – riziko překrmování štěňat a následné obezity. Variabilita plemen psů je velká, v dospělosti váží 0,5 až 120 kg, tělesně dospívají mezi 6. a 24. měsícem. Většina plemen dosahuje 50% dospělé hmotnosti ve stáří 5-6 měsíců. Většina chovatelů upřednostňuje krmiva komerční, někde přetrvává tradiční způsob výživy. Jsou zde určitá rizika nevyváženosti krmné dávky. Krmiva komerční mají velkou výhodu, jsou mířena pro štěňata, rostoucí, dospělé psy, seniory, obézní psy. Pro drobná, malá, střední, velká a robustní plemena. Krmivo pro konkrétní plemeno. Specielní diety mířené na specifická onemocnění. Granule, konzervy, kapsičky. V několika kvalitativních i cenových skupinách. Cílem je udržet optimální hmotnost a zdraví.
Koťata – první 3 týdny mateřské mléko, přikrmování mezi 3. – 4. týdnem života, odstavují se mezi 7. – 9. týdnem stáří, ve stáří 6 měsíců dosahují 75 % hmotnosti. Nepřetržitý přístup ke stravě, zvyk koček se vracet k potravě 10x za den, nepřekrmují se.
Dietní chyby: Při překrmování masem a vnitřnostmi dochází k předávkování fosforu, až 30x více oproti vápníku – sekundární nutriční hyperparatyreóza (nemoc papírových kostí). Naopak při nadbytku vápníku dochází ke zpomalení růstu, kloubním deformitám, osteochondróze (onemocnění kloubní chrupavky), zvýšenému riziku Wobblerova syndromu (zůžení páteřního kanálu), struvitové urolitiáze (močové kameny).
Kočky – krmeny vegetariánskou stravou, krmivy pro psy, masnými odpady a vnitřnostmi strádají nedostatkem taurinu – aminokyseliny obsahující síru. Nedostatek se projevuje degenerací oční sítnice, dilatační kardiomyopatií, poruchy reprodukce, vývojovými abnormalitami. Při krmení syrovými rybami u koťat enzym thiamináza naruší thiamin (vitamín B1) a dochází ke zpomalení růstu, nechutenství, neurologickým příznakúm až úhynu. Předávkování vitamínu D se projeví patologickou mineralizací měkkých tkání, ledvinným selháním. U koček krmených játry, olejem z tresčích jater dochází k předávkování vitamínem A , dojde ke zduření krčních obratlů, nechutenství, nemohou ohýbat krk, bolestivosti, kostní výrustky.

5. Močení, značkování koček.

Psi:
Po narození k močení a kálení stimuluje štěňata fena, která jim jazykem masíruje konečník a výkaly požírá. V období 2-3 týdnů začínají štěňata močit a kálet sama, v 9 týdnech si vyhledávají oblíbené místo. Psi močí v podřepu až do 5.-8. měsíce, pak vlivem hormonů začínají zdvihat nožičku. V 9 týdnech je ideální doba učení k močení, štěně potřebuje močit každé 4 -5 hodin, frekvence močení stoupá s jejich aktivitou. Je vhodné je učit močit na příjemný povrch - trávu, venčit každé 2 hod. - po nakrmení, tělesné aktivitě, v noci, brzy ráno. U dospělého psa by intervaly neměly překročit 6-8 hodin. Vždy jepotřeba ho vychválit. Je možno psa uzavřít do omezeného prostoru (přepravky) a po návratu z práce ho jít vyvenčit. Učit močit na novinový papír, popř. podestýlku jako kočky, není vhodné, močí tam po celý život.

Kočky:
Faciální značkování – z oblasti hmatových chlupů tváře se vylučují feromony F1-5 (funkce sexuální, rozlišení na známé a neznámé předměty, mezidruhové)
Končetinové a perianální značkování – žlázky uvolňující feromony strachu, sexuální, sociální.
Značkování močí – normální komunikace sexuální, sociální. Nejvíce kocouři, 12% kastrovaných samců, 4% kastrovaných samic.Dodává kočce sebevědomí, zbavuje ji strachu
Nežádoucí močení a značkování - zdravotní problémy (FeLTUD, cystitis), bytové prostředí (prostředí chudé na podněty, změny v životě rodiny, toaleta, substrát), stres ( jiná kočka, pes, hrubé zacházení, návštěva), separační úzkost. Značkování oken a dveří (nebezpečí zvenčí), značkování v bytě (nebezpečí z domácnosti), neznámé pachy, předměty, které se ohřívají, ochlazují.
Terapie – očistit místa od moče, zabránit přístupu k těmto místům (zavřít, postavit nábytek, ve vaně ponechat vodu), misku s krmivem do blízkosti značkovaného místa, více toalet, substrát (typ, výška, výměna), úkryty, zabránit výhledu z okna, zavřít do omezeného prostoru. Farmakoterapie - Feliway feromon ve formě spreje, difuzéru, pasta AmiQure-stress (podporuje imunitní systém, paměť, antistresový účinek).

6. Období vtiskávání

Socializační perioda od 19 dní do 13. týdne věku. Od 8. týdne stáří se zlepšuje schopnost učení, štěňata se začínají zajímat o pachy, zvuky, objekty, sourozence, matku, jsou ale náchylnější ke stresu – období strachové periody od 8. do 13. týdne stáří. V tomto věku je vhodné zajistit možnost kontaktu s jinými psy (štěňaty, dospělými), kontakt s lidmi, navykat na jízdu autem, autobusem, ruch ve městě. Pejsky je nutné neustále chválit, posilovat jim sebevědomí. Důležitá je hra s ostatními štěňaty stejné věkové kategorie.
Juvenilní perioda od 14. týdne do 7. měsíce – rychlost učení klesá.
Sociální dospělost 18. – 24. měsíc.
Prevence poruch chování – výběr rodičů, kontakt s matkou a sourozenci, přístup chovatele, přesun k novému majiteli okolo 8. týdne, pozitivní stimuly, vyvarovat se strachových podnětů – zvýšený hlas, tresty.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera