krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Cestování se psy, kočkami a ostatními mazlíčky
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz

Rehabilitace

Podobně jako v lidské medicíně je také v té zvířecí následná pooperační péče důležitou součástí chirurgického ošetření. Nejvíce je uplatňována u nemocí pohybového a neurologického aparátu.

Cílem většiny opatření je zmírnit bolest a obnovit optimální pohyb a funkce končetin. 1 až 2 dny po ortopedických operacích a po poraněních okolí postižených míst chladíme. Použijeme ledové obklady, pod které je vhodné podložit mokrý ručník, nebo studené koupele. Ledujeme v délce 20 minut, zpočátku i v hodinových intervalech. Dochází ke stažení cév a zmírnění krvácení, tlumí se bolestivost, při kloubních onemocněních se omezí produkce enzymů narušujících kloubní chrupavku. Na omezení otoků můžeme přiložit kompresní bandáž.

Dále musíme zvolit vhodný postup rehabilitace s ohledem na provedený chirurgický zákrok nebo typ poranění. Při ošetření zlomenin pomocí implantátů může příliš pohybu v brzkém pooperačním období hojení zpomalit. Naopak u většiny kloubních operací se snažíme o rychlý návrat k běžnému pohybu. Jeho omezení mívá na kloubní chrupavku a na hojení šlach a vazů nepříznivý vliv.

S 5-ti denním odstupem po operaci, anebo poranění začínáme s pasivní rehabilitací. Na položeném zvířeti začneme pomalu ohýbat a natahovat jednotlivé klouby postižené končetiny. S každým kloubem provedeme okolo 5 cviků 3x denně. Před vlastním cvičením je potřeba oblast kloubů, přilehlých vazů a svaloviny prohřát za použití teplých obkladů nebo teplé koupele. Vlivem rozšíření cév se zvyšuje přísun kyslíku a živin do postižené oblasti, odchází nežádoucí látky a zvyšuje se roztažnost tkání. Po 10 až 20 minutách zahřívání začínáme s cvičením. Další z cviků je stlačování meziprstí, kterým vyvoláme stažení končetiny, takzvaný flexorový reflex. Po operacích pánve a u neurologických pacientů ve stoje za pomocí ručníku nebo postrojů podepíráme postiženou část těla a necháváme zatěžovat končetiny. Všechny cviky provádíme aspoň 3x denně. Z přístrojového vybavení můžeme využít magnetoterapii a léčebný ultrazvuk. Bolestivost, svalovou ztuhlost a otok uvolníme masáží. Zlepší prokrvení a pružnost tkáně. Kloubní pojivové tkáně mají vysoký obsah kolagenu, dají se dobře zahřát a protáhnout.

10 dní až několika týdnů po zákroku dle typu ošetření nastupuje aktivní rehabilitace. Důležitým cvičením je pomalá chůze na vodítku. Pes musí být pochválen, když operovanou končetinu zatíží. V období, kdy je operovaný kloub nebo zlomenina stabilní, zkoušíme chůzi do schodů. Stačí vyjít 5 až 7 schodů 3x denně. Nezatěžuje-li operovanou končetinu několik týdnů, připevníme mezi prsty protilehlé zdravé končetiny víčko od stříkačky nebo minci. Můžeme ji i vyvázat. Hrudní končetiny zatížíme pozdvihnutím psa za pánevní končetiny a tlačením dopředu, chceme-li zatížit pánevní končetiny, zdvihneme psa za hrudní a tlačíme dozadu. Cvičíme cviky sedni a vstaň. V chůzi a klusu vedeme psa přes nízké překážky. Ideální i u zvířecích pacientů je hydroterapie. Využijeme vířivku, vanu, anebo podvodní zátěžové pásy. Vhodná je teplá voda okolo 30 až 32 stupňů, která prohřeje tkáně, nadnáší a dovoluje chůzi i po těžkých zákrocích. Při stání ve vodě dochází také k prokrvení a ke snížení otoku spodní části končetin.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera