krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Terarijní zvířata
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz
Nejčastější zdravotní problémy plazů, s nimiž se setkáváme v praxi:Popáleniny - vznikají v důsledku styku těla s horkým tepelným nebo světelným zdrojem (žárovka, infrazářič, vyhřívací kabely). Plazi vyhledávají teplá místa a vnikají až k zářiči. Dochází k vážným a rozsáhlým popáleninám. Je potřeba odstranit odumřelou tkáň, aplikovat antibiotika, jícnovou sondou tekutiny, vitamíny a výživné roztoky.

Přehřátí - každý druh plazů má své preferované teplotní optimum. Příčinou přehřátí je silný tepelný zdroj, nedostatečné vnitřní členění terária, omezená ventilace. Je znemožněn únik do chladnějších míst. Ve skleněném teráriu u okna hrozí zvýšení teploty nad 60 stupňů C. Projeví se neklidem plazů, zahrabáváním do substrátu, ukrýváním do vodní nádrže. Otírají hlavy o stěny terária, leží v nepřirozené poloze u stěny - kopírují zakřivení rohů. Plazy vykoupeme, zavodníme, vhodná je intubace s obohacením kyslíkem.

Podchlazení - časté u mláďat vodních želv Trachemys skripta elegans, v souvislosti s hypovitaminósou A. Objevuje se během přemisťování v zimních měsících v neizolovaných přenoskách. Želvy postupně zahříváme v teráriu s vlažnou vodou (20-23 stupňů C), teplotu zvyšujeme na 25-30 stupňů C, aplikujeme antibiotika, vitamínové doplňky.

Pokousání hlodavci - pokud nejsou hlodavci uloveni do 2 hodin po umístění do terária, je nutné je odstranit, mohou hady pokousat. U hada v místě poranění odstraníme odumřelou tkáň, vyplachujeme desinfekčním roztokem, aplikujeme antibiotika, pacienta přemístíme do teplého, suchého terária. Důležité je zavodnění, výživa sondou, vitamíny A,C,B-komplex.

Napadení jinými plazy - vodní druhy želv se napadají v průběhu společného krmení, při výhřezu kloaky, střeva, vysunutém penisu. Dominantní samci ještěrů, v rámci hierarchie skupiny, jsou schopni své soky poranit i zabít. Hadi se napadají při společném krmení.

Poranění úrazem - u želv dochází k poškození krunýře při pádech z vyšších ploch, autoúrazech, po pokousání psy. Povrch krunýře se zbaví nečistot, vydesinfikuje, ošetří tmelem se záplatami. Ochranný kryt krunýře se odstraňuje až za půl roku. Zimování není vhodné.

Abscesy středního ucha - u vodních želv je vyvolávajícím faktorem poranění, podílí se nevhodná výživa (nedostatek vitamínu A), nízké teploty a druhotná infekce. Dojde k vyklenutí ucha, otírání hlavy, nechutenství. Ošetření je chirurgické v anestézii, provádí se incize s proplachy, aplikují antibiotika, želvy se umístí do suchého terária.

Nemoci trávicího traktu:
Nechutenství - objevuje se v průběhu svlékání (ekdyse) , v období sexuální aktivity, pokročilé březosti u pohlavně dospělých hroznýšovitých hadů. Může je vyvolat časté rušení plazů, nevhodně členěné terárium, příliš vysoké anebo nízké teploty. V rámci jednotlivých druhů je příjem potravy ovlivněn individuálně v závislosti na různých teplotních režimech, na denních a nočních hodinách. Např. Python regius (krajta královská) se dlouho přizpůsobuje, v přírodě přijímá stravu sezónně v teplém a vlhkém období. Velmi příznivý, na podporu zájmu o stravu, je vliv slunečního světla. Při dlouhotrvajícím nechutenství je nutné asistované krmení jícnovou sondou.

Nekrotická stomatitida želv - komplikace po zimování v souvislosti s nedostatkem vitamínu A a herpesviru.. Sliznice tlamy je zpočátku překrvená, později bledá s krváceninami, odumírající tkání, velmi bolestivá. Želvy otevírají dutinu ústní, namáhavě dýchají, mívají výtok z nozder, záněty spojivek. Místní léčba je založena na výplachu tlamy jemnými desinfekčními přípravky, celkovém podávání antibiotik, zajištění výživy sondou, doplnění vitamínu A.

Poruchy metabolismu:
Dna - je zapříčiněna nadměrnou koncentrací bílkovin v potravě insektivorních, omnivorních a herbivorních plazů, nefyziologicky vysokými teplotami, nedostatečným podílem tekutin v potravě. Projevuje se orgánovou a kloubní formou - otoky kloubů, kulhání, slabost, odvodnění, na sliznicích se tvoří bílé povlaky. Je nutné odstranit prvotní příčinu, z léčiv se podává allopurinol.

Hypovitaminóza A - nejčastější zdravotní komplikace mladých vodních želv rodu Trachemys. Vitamín A vyčerpají ze zásob žloutkového váčku do stáří 6 měsíců, proto vyžadují jeho stálý přísun. Dochází k zmnožení epitelií, otoku víček, zánětu spojivek, ucpávají se Harderovy žlázy (slzná žláza 3. víčka), v důsledku druhotné infekce se rozvíjí panoftalmitida (zánět očního bulbu). Léčebně podáváme injekčně i ve stravě vitamín A, do spojivkového vaku antibiotickou mast, zajistíme hygienické akvárium (sloupec vody 5cm, teplota 25-31 stupňů).

Hypovitaminoza D - krunýř želv (karapax) je propadlý, silně oploštělý, jednotlivá vertebralia a costalia (vnitřní štítky) vystupují jako samostatné útvary. Lze lehce krunýř zmáčknout. Podáváme injekčně i ve stravě vitamín D3, vápník, zajistíme sluneční světlo.

Fibrózní osteodystrofie - příčinou je nedostatek vápníku (nutriční osteodystrofie, nutriční sekundární hyperparatyreoidismus) i poruchy jeho zpracování (primární hyperparatyreoidismus, neuropatie, nedostatek UV paprsků, nedostatek vit. D3). U leguánů se na hlavě zkracuje nosní partie, čelisti jsou obloukovitě rozšířené (buldočí hlava), stehna a paže ještěrů působí dojmem nadměrného osvalení. Krunýř želv je měkký, oploštělý, má tvar jezdeckého sedla. Zvýšíme příjem vápníku, vitamínu D3.. V případech poškození ledvin nebo novotvarů příštítných tělísek je prognóza nepříznivá.

Syndrom posthibernační anorexie (PHA), obstipace a dehydratace želv - období po zimování je pro želvy kritické, stav zhoršují nízké teploty v průběhu roku, nedostatečný přísun vody, nekvalitní strava. Dochází ke snížení jejich obranyschopnosti. Želvy jsou apatické, mají zavřené oči, minimální pohyb, nechutenství, nekálí ani nemočí. Je nutné zavodnění - koupele ve vlažné vodě, podávání tekutin, kašovité stravy sondou. Zimování není vhodné pro mladé (3-4 roky) ani pro starší želvy, nemocné a podvyživené.

Parazitární nemoci:
Roupi - u plazů parazituje více než 100 druhů, typickými hostiteli jsou herbivorní a omnivorní plazi (suchozemské želvy, leguáni, trnorepi) a insektivorní ještěři. U hadů se nachází ojediněle. Jde o bělavé hlístice délky 1cm parazitující v zadních úsecích střeva. Škodlivost je diskutabilní, jde spíše o komenzialismus, objevují se i u zdravých jedinců. Z plazů na člověka nejsou přenosné.

Roztoči - nejčastější Ophionyssus natricis se nachází pod šupinami hadů, ještěrů, je velikosti do 1mm, saje krev. Pohybuje se po těle hostitele i zařízení terária. U plazů dochází k zhoršení zdravotního stavu, poruchám svlékání a neklidu.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera