krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Ptáci
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz
Nejčastější infekce s nimiž se setkáváme při chovu exotického ptactva:

Cirkoviróza - nemoc zobáku a peří papoušků (Psittacine Beak and Feather Disease) K onemocnění je vnímavá většina papoušků (nejvíce kakadu - do 1 roku stáří, žako, andulky, eklektus, agapornis), způsobuje poruchy opeření, změny rohoviny zobáku a snížení funkce imunitního systému. Nejčastěji se infekce přenáší vdechnutím (virus je vylučován trusem, péřovým prachem), z matky na mládě a při krmení mláďat. Doba od nakažení do objevení se prvních příznaků se pohybuje v rozmezí 3 týdnů až 3 měsíců, či několik let. Prognóza onemocnění je špatná.

Účinná léčba neexistuje, je důležité zabezpečení adekvátní výživy a zoohygieny, podpůrně lze použít imunostimulaci.

V rámci preventivních opatření se nedoporučuje chovat společně velké a malé druhy, při nákupu nových kusů dodržet karanténu 30-90 dnů, v době karantény provést případně vyšetření na přítomnost viru a důsledně dodržovat hygienu chovu.

Polyomaviróza - nemoc výletků andulek, "francouzské pelichání" (společně s cirkoviry) Virus napadá nejčastěji andulky, ale je schopen infikovat všechny druhy ptáků (Ara, Aratinga, dravci, pěvci).

Onemocnění se projevuje poruchami opeření, úhyny mláďat, poruchami srážlivosti krve.

U mláďat mezi 10.-20. dnem věku probíhá infekce bouřlivě a je charakteristická vysokou úmrtností. U výletků dochází k vleklému průběhu s poruchami opeření.

Virus se přenáší vdechnutím (je obsažen v trusu, péřovém prachu, slinách), dále z matky na mládě. Doba od nakažení do objevení se prvních příznaků je u andulek několik dnů, u ostatních ptáků 2 týdny.

Účinná léčba neexistuje, u andulek se doporučuje zástava hnízdění na 7 měsíců; dále mechanická očista a dezinfekce (sloučeniny chloru, etanolu), ponechat v chovu pouze starší ptáky, stimulovat imunitní systém.

Doporučuje se nechovat společně velké a malé druhy, dodržovat karanténu nových kusů, případně provést vyšetření na přítomnost viru.

Chlamydióza - ornitóza, - psitakóza
K onemocnění jsou vnímaví ptáci, ale také savci i hmyz, je přenosné na člověka.

U ptáků, pokud jsou v dobré kondici, se onemocnění výrazně neprojevuje, zdravotní problémy se vyskytují až při oslabení organismu (špatná zoohygiena, výživa, stres). Projevuje se depresí, hubnutím, nepřijímáním stravy, načepýřením, mohou se vyskytovat dýchací potíže, výtoky z nozder a očí, dále nervové příznaky, často dochází pouze ke snížení snůžky a vyšší úmrtnosti mláďat.

K infekci dochází vdechnutím, pozřením, z matky na plod, při krmení mláďat.

Léčba zahrnuje podávání antibiotik, doporučuje se izolovat postižené jedince, minimalizovat stres.

U lidí způsobuje atypické zápaly plic, chřipkové příznaky, záněty mozkových blan, srdeční komplikace.

Neinfekční onemocnění:

Retence vejce
Znamená neschopnost samičky vyloučit z kloaky více či méně vyvinuté vejce. Projevuje se načepýřením, apatií, stálým tlačením do kloaky, zvětšením objemu břicha, jeho zarudnutím, potížemi při stolici, může dojít až k výhřezu vejcovodu.

Vyvolávajícími příčinami jsou nevhodné zoohygienické podmínky, vyčerpání samičky při přetrvávající snášce či nadměrném zatížení v chovu, obezita, deficity živin (vitamíny A, D3, E, selen, vápník, bílkoviny) ve výživě, příliš nízký nebo vysoký věk, tmavé počasí v době snášky.

Při léčbě je nutné zabezpečit dostatečnou teplotu a zvýšit vlhkost v chovném zařízení, provést lubrikaci kloaky. Dalšími kroky je medikamentózní podpora stahů vejcovodu a kloky, případně je nutné vejce odstranit chirurgicky.

Prodloužená snáška
Vyskytuje se zejména u velmi krotkých, samostatně chovaných andulek a jiných okrasných ptáků, ale i u kanárků a zebřiček žijích v páru. Příčinnou jsou: záměna člověka za přirozeného partnera, kontakt s chovatelem - hlazení po zádech, apod., možnost využití různých prostor a předmětů ke hnízdění, hormonální poruchy. Prodloužená snáška může vyústit k vyčerpání samičky, odchovu slabých mláďat. Takto postiženým samičkám ponecháváme cca 4 týdny na dně klece několik vajíček, potencionální hnízdiště odstraníme, snažíme se omezit přívod denního světla na 8-10 hodin, zamezíme kontaktu s majitelem. Při neúspěchu těchto chovatelských opatření je možné využít hormonální terapii, což má jisté zdravotní rizika. U těžších případů nereagujících na terapii lze chirurgicky odstranit vejcovod.

Lipomy
Nezhoubné nádory, které postihují zejména andulky, kakadu růžové a amazoňany. Většinou se vyskytují v oblasti hrudníku a břicha, mohou způsobovat problémy při letu nebo šplhání. Predispozicí pro tvorbu těchto nádorů je obezita, příjem vysokokalorické potravy, případně nedostatečná funkce štítné žlázy. Terapeutickým opatřením je změna stravy (např. naklíčené krmivo), snížení váhy, enzymatická terapie či chirurgické odstranění. Dochází k častým recidivám.

Parazitózy:

Nematoda (hlístice)
Syngamus trachea
Postihuje především kurovité, vodní drůbež, dále i pěvce. Parazituje na sliznici průdušnice, živí se krví hostitele. Způsobuje kašel, dušnost, chudokrevnost, hubnutí.

r. Ascaris (škrkavka)
Vnímavé jsou rozely, korely, andulky, amazoňané, arové, ale i kurovití, holubi, dravci, vrány, vrabci. Mezihostiteli mohou být žížaly. Parazitují v tenkém střevě, kde se zavrtávají do sliznice klků střeva. Postižení jedinci trpí průjmy, hubnutím, anorexií, chudokrevností.

r. Capillaria (vlasovec)
U ptáků se objevují dva druhy, z nichž jeden potřebuje k vývoji mezihostitele – žížalu. Postihují kury, holuby, pěvce i mnohé papoušky. Žijí v tenkém střevě ptáků. Způsobují průjem, hubnutí, chudokrevnost.

Cestoda (tasemnice)
r. Hymenolepis a r.Davainea.

Nejčastěji u hmyzožravých ptáků, ale prokázány i u zrnožravých. K nakažení dochází v původních krajinách ptáků, protože u nás se nevyskytují vodní mezihostitelé. Žijí ve střevě. Zdravotní potíže se objevují až při silné invazi (hubnutí, zvýšený příjem potravy a vody, suché a matné peří, průjmy, neurologické příznaky)

Protozoa (prvoci)
Trichomoniáza
Postihuje andulky, ary, kakadu, žaka, kury, holuby, sovy, dravce a jiné. Primárním hostitelem jsou holubi, kteří jsou zdrojem nakažení okrasných ptáků. Parazituje především v horní části zažívacího ústrojí. Způsobuje postižení hltanu, hrtanu, u andulek zvracení hnilobně zapáchajícího hlenu, apatii, hubnutí, dýchací problémy, zelený průjem.

Giardióza
Vnímavé jsou korely, andulky, agapornisové, amazoňani, arové, kakadu a jiné. Parazitují v tenkém střevě. Postižení jedinci trpí apatií, hubnutím, průjmy, ztrátou peří a silným pruritem, může docházet k ozobávaní peří a kůže.

Kokcidióza
Především r. Isospora, který parazituje v tenkém střevě a může vést k těžkým onemocněním a značným ztrátám v chovech. Způsobuje průjmy s příměsí krve, hubnutí, apatii, dochází k sekundárním infekcím.

Roztoči:
Sternostoma tracheacolum - parazituje v dýchacích cestách, způsobuje chrapot, ztrátu hlasu, kašel, zvracení, hubnutí, vypadávání peří.

Dermanyssus gallinae (Kleštík ptačí) - parazituje na povrchu kůže, saje v nočních hodinách, ve dne se na hostiteli vyskytuje zřídka. Vyvolává nervozitu,chudokrevnost, svědivost.

Cnemidocoptes pilae - vyvolává tzv. zobákový svrab - nejčastěji u andulek. Postižení jedinci mají šedobílé krusty na tváři , ozobí, v okolí očí a zobáků, případně i na nohách nebo kloace.

Cnemidocoptes mutans - tzv. "vápenka". roztoči napadají zejména neopeřené části běháků a prsty, kůže reaguje zánětem, jehož důsledkem je tvorba bílošedých vápenatých povlaků, přidává se silná svědivost, průběh onemocnění zhoršuje nedostatek vitamínu A.

Vši, klíšťata
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera