krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Chirurgie, ortopedie
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz
Onemocnění hrudně - bederní páteře s porušením míchy
U psů je častější pomalé stlačení míchy. Tlak může vyvolat nádor, kostní výrustek, svalek, hnisavé ložisko, krevní výlev anebo vyhřezávající meziobratlová ploténka. Náhlé stlačení míchy je častější u lidí - skok do vody, autoúraz. Může dojít až k její destrukci a okamžité a trvalé ztrátě funkce. Onemocnění míchy vyvolané vyhřezávající meziobratlovou ploténkou postihuje častěji takzvaná chondrodystrofická plemena - jezevčík, pekingský palácový pes, bígl, shi-tzu, lhasa-apso, velškorgi ve věku 3-6 a 8-10 let . Příčinou je degenerace meziobratlové ploténky s následnou demineralizací a výhřezem. Nejčastěji je zasažen přechod v hrudně-bederním úseku páteře. Svojí razancí se dá přirovnat ke zlomenině obratlů u člověka.

Diagnostika - neurologickým vyšetřením se rozliší 4 stupně postižení míchy.
Stupeň 1. - bolestivost zad bez změn pohybových funkcí
Stupeň 2. - opakující se bolestivost a lehká slabost pánevních končetin
Stupeň 3. - výrazná slabost pánevních končetin
Stupeň 4. - ztráta funkce pánevních končetin.

Rentgenologickým vyšetřením páteře můžeme na kompresi míchy pouze usuzovat ze změn na páteřním kanálu. Je nutné provést myelografii - vpravení kontrastní látky do subarachnoidálního prostoru s následným rentgenologickým vyšetřením. Poskytuje nám informace o umístění vyhřezlé ploténky.

Terapie - postižení 1. a 2. stupně je možné řešit konzervativní terapií. Základem je striktní omezení pohybu na dobu 4-6 týdnů v uzavřeném prostoru, venčení na vodítku, rehabilitační cvičení. Medikamentozní terapie na bázi nesteroidních antiflogistik je podpůrná.

3. a 4. stupeň je vhodné řešit dekompresí - chirurgickým zásahem. Nejčastěji se používá hemilaminektomie. Jde o jednostranné odstranění oblouku obratle pomocí frézy a kostních kleští s vyjmutím vyhřezlé hmoty disku a uvolněním tlaku na míchu. Úspěšnost operací při ztrátě funkce pánevních končetin se zachovalou hlubokou citlivostí je 80%, pokud hluboká citlivost chybí 48 hodin, tak 50%, chybí-li více jak 48 hodin, úspěšnost zákroku výrazně klesá na 10%. Při postižení míchy dochází k porušení funkce močového měchýře. Je nutné jej manuálně vyprazdňovat anebo katetrizovat. Důležitým předpokladem návratu k funkčnosti končetin je rehabilitace založená na vhodně prováděných masážích, pasivní procvičování, ultrazvuková léčba, plavání, používání rehabilitačních míčů a nácvik chůze v závěsu.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera