krizek  VETERINÁRNÍ KLINIKA MVDr. LUDĚK KUČERA
Pomáháme Vašim zvířecím miláčkům
 
banner
 
Home page Psi Kočky Ptáci Terarijní zvířata Drobní savci E-shop
 
Kontakt
Chirurgie, ortopedie
MVDr. Luděk Kučera
support
Facebook

Virtuální prohlídka

Chirurgie, ortopedie

Zaměření - všeobecná veterinární medicína psů, koček, terarijních zvířat, hlodavců a exotických ptáků.

nase sluzby

Ceník služeb

Zde můžete nahlédnout do našeho ceníku.

Specializace: Posuzování DKK, DKL a luxace pately
otopedie

Kučera Luděk MVDr. - VETERINÁRNÍ KLINIKA - netkatalog.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - netkatalog.cz
Močové kameny
Močový kámen, neboli urolit, je minerální útvar, který může být přítomen kdekoliv v průběhu močového aparátu. Nejčastěji se nalézá v dolních cestách močových (močový měchýř, močová trubice). U samců se do močové trubice často přemísťuje a může uvíznout v úseku pod pyjovou kostí.

Příčina - močové kameny se nejčastěji objevují ve věku 5-8 let. U psů častěji trpí močovými kameny samci, u koček je poměr obou pohlaví vyrovnaný. U kocourů se tvoří močový plak, takzvaná uretrální zátka (FLUTD). Plemenný druh neovlivňuje ani tak frekvenci výskytu močových kamenů, jako spíše vlohy k jednotlivému typu urolitů (dalmatin – uráty, malí teriéři a pudli – kalciumoxaláty, jezevčík, irský teriér, baset, musterlandský ohař – cystiny, apod.). Na vzniku močového kamene se podílí více faktorů - přítomnost močové infekce, kyselost moči a koncentrace iontů v moči nutných ke stavbě daného minerálu (může být podmíněno genetickou odchylkou, metabolickým defektem, typem potravy, apod.). Dle mineralogického profilu rozlišujeme několik typů močových kamenů: struvity, kalciumoxaláty, uráty, cystiny, apatity.

Terapie - pokud dojde k neprůchodnosti močových cest, tak je nutné je nejdříve zprůchodnit - buď cévkováním a vyplavením urolitu pod tlakem tekutiny, anebo chirurgickým vyjmutím.

U pacientů, u nichž je operace riziková a minerální druh kamene to dovoluje, je možné provést rozpuštění urolitu. Následně je vhodné mineralogickým vyšetřením určit typ močového kamene. Rozpuštění urolitu je většinou založené na speciální dietě, která upravuje kyselost moči, koncentraci daných iontů v moči a obsahuje speciální chemické sloučeniny. Trvá průměrně 8-10 týdnů.

Prevence -z krmné dávky se dle typu kamene vyloučí potraviny, které mají zvýšený obsah kritických iontů, případně se nasadí speciální granulovaná strava. Je důležité nabízet stále dostatek tekutin, aby byla podporována tvorba moči a moč nebyla tak koncentrovaná. V neposlední řadě pak kontrolovat tělesnou hmotnost.
doctor

Aktuality
petpas

Ordinační hodiny

Články
news

Videozáznamy
Videozáznamy

Prodej krmiv Hill's
krmivo

Zvířecí Europass
petpas

QR
copyright© 2011 MVDr. Luděk Kučera